Bikefestival Říčanské Šlapačky
Bikefestival Říčanské Šlapačky
14/7/2022

Tradiční akce, kterou pořádá klub MTB & Trial Mraveniště Říčany pod vedením Vlasty Kabeláče Čiháčka, nabrala příchodem Pavla Hájka (bývalého managera veletrhu FORBIKES) trochu na objemu. V letošním roce došlo k rozšíření programu, návratu k dvoudennímu formátu akce (jako v době pořádání mezinárodních závodů UCI C1) a rozšíření o Expo zónu.

Plány veliké, příprava náročná, ale osudem venkovních akcí je vždy ruleta zvaná počasí. Šlapačky si to letos opravdu užili. V pondělí před závodem dorazila bouřka, která způsobila naprostou zkázu Tehovského pumptracku. Díky obci Tehov a Michalu Marošimu se podařilo zajistit partu lidí, která jej dala do téměř původního stavu, který pokud by vydržel, zaručil by krásně upravenou dráhu. Bohužel v pátek večer a prakticky celou sobotu se v Říčanech a Tehově doslova čerti ženili. Déšť přestal až v sobotu pozdě odpoledne. Pumptrack byl opět prakticky z poloviny zničený. Každý organizátor akcí ale ví, že je potřeba pro úspěch akce zabojovat. Až do pozdních nočních hodin tak probíhala oprava pumptracku s vyhlídkou na slibované nedělní oteplení a slunečné počasí. To naštěstí přišlo.

Prakticky většinu disciplín ze soboty se podařilo v omezené míře přesunout na neděli. Jako první tak startoval přesunutý Trialový závod dětí, kde mohli diváci obdivovat umění překonat překážky v podání těch nejmenších dětí z klubu a hostů. Závod se jel podle upravených pravidel, který jezdce více motivuje k projetí celé sekce, než aktuální oficiální pravidla.

Kvůli harmonogramu se jel závod rychle a někteří se mohli vrhnout rovnou na MTB XC závody dětí, který byl hodně fyzicky náročný díky tomu jak terén pomalu vysychal. Rodiče fandili a děti si nedarovali ani centimetr. Náročnost odrážel i počet jezdců, kteří ve vysoké vlhkosti a horku vzdali, ale klobouk dolů že našli odvahu v těchto podmínkách závodit.

Následoval exhibiční závod Trialu dospělých, který byl tak trochu Trialovým svátkem. V jednom závodě se proti sobě postavili 4 generace Trialistů. Vlasta Kabeláč Čiháček jako 10x Elitní mistr České republiky proti svému mistrovi, mnonásobnému mistrovi světa Martinovi Šimůnkovi, který po téměř 10-ti letech ježdění exhibic opět zkusil jaké to je závodit. Aby toho nebylo málo tak se po 5-ti letech vrátil i místní rodák, mistr ČR a Vlastův žák Petr Jeřicha. Kruh uzavřeli Matouš Balík, Lukáš Valný a další kluci z klubu. Vítězství napříč všemi obtížnostmi tratě bral Petr Jeřicha před Martinem a Vlastou. Poslední jmenovaný bral vítězství v Elitní kategorii a Trialovém rekordu. Bunnyhop contest vyhrál Lukáš Valný.

Už v průběhu Trialu dospělých se začalo trénovat na Pumptrack dráze, která trochu proschla. Pumptrack tréninky museli být po celé dopoledne zakázány. Podmínky byli pro všechny jezdce stejné a i když byla trať pomalá a fyzicky náročná, bylo vidět hodně skvělých výkonů při soubojích o tučné price money, poháry či medaile.

Na akci v letošním roce startovalo přes 115 jezdců, dorazila hromada fandů a ještě více z nich bohužel odradilo počasí. Záznam z akce budete mít možnost sledovat na ČT Dčko, případně na YB Trialshow a Bikeskills týmu po dokončení sestřihu.

Těšíme se s vámi na příští ročník a snad už ta objednávka na počasí klapne..

Bikefestival Říčanské Šlapačky
No items found.
zpět